40300
1
Out of stock
Security products don’t have to be unattractive!
The Swordfish X-Securia range combines effective document destruction with stylish, space-saving design.
With an 8-sheet capacity, low-noise 68dB sound level and its stunning good looks, the X-Securia 800XC is ideal for the home, or home office. Easily meeting the demands of DIN P-3 security level, the X-Securia 800XC cross-cut shredder is capable of shredding up to 370 A4 sheets an hour. It can shred credit cards, too.
Document security never looked this good before!
Your Price: £164.85 £197.82 inc VAT
£164.85 exc VAT
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 10 Litres |
| Bin Style | Pull out |
| Brand | Swordfish |
| Colour | White |
| Country of Origin | ROC |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions (WxDxH) | 195x337x360mm |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Particle Size | 5x38mm |
| Run Time | 3 Minutes On/40 Minutes Off |
| Security Level | P-3 |
| Sheet Capacity | 8 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 6-10 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Department & Office Shredders |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 4.3kg |
Your Price: £164.85 £197.82 inc VAT
£197.82 inc VAT