40329
1
Out of stock
This new 14-sheet cross-cut shredder has some advanced features for a machine at this price point. In use, it is remarkably quiet, emitting only 55dB, so it won’t disrupt nearby conversations. It also has an extended duty cycle that allows it to shred more than 2200 sheets an hour. The added convenience of compact dimensions, a pull-out waste bin and castors for mobility make the Swordfish 1400XC an ideal mid-capacity cross-cut shredder for smaller commercial or home offices.
Your Price: £520.80 £624.96 inc VAT
£520.80 exc VAT
| Also Shreds | CDs/Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 22 Litres |
| Bin Style | Pull out |
| Brand | Swordfish |
| Colour | Black/Silver |
| Country of Origin | ROC |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions (WxDxH) | 354x269x590mm |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Particle Size | 4x36mm |
| Run Time | 10 Minutes On/40 Minutes Off |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Capacity | 14 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 11-15 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Department & Office Shredders |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 11.1kg |
Your Price: £520.80 £624.96 inc VAT
£624.96 inc VAT