40347
1
Out of stock
Building on the strengths of ever popular shredder a new budget 10-sheet shredder in the Swordfish range – the 1000XC Plus.
Ideally suited for the cost-conscious home office or small business, the 1000XC Plus can shred up to 450 sheets an hour and destroy credit cards too.
The generous 21.5 litre bin has a large viewing window, so you can see when it needs to be emptied. The slide out bin ensures hassle free emptying.
Your Price: £311.85 £374.22 inc VAT
£311.85 exc VAT
| Also Shreds | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 19 Litres |
| Bin Style | Pull out |
| Brand | Swordfish |
| Colour | Black/Silver |
| Country of Origin | ROC |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions (WxDxH) | 350x240x470mm |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Particle Size | 4x33mm |
| Run Time | 3 Minutes On/30 Minutes Off |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Capacity | 10 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 6-10 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Department & Office Shredders |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 6.95kg |
Your Price: £311.85 £374.22 inc VAT
£374.22 inc VAT