40357
1
Out of stock
Ideally suited for the cost-conscious home, this cross-cut machine can shred up to 165 sheets an hour and destroy credit cards. The 11 litre bin will comfortably hold 65 shredded A4 sheets of paper. It also has the benefit of enhanced P4-level security, which is unusual – but very welcome -in an entry-level home shredder.
In common with all Swordfish shredders, this machine isn’t built down to a price – it is built up to a quality. Customers can be confident that when they buy the Swordfish 600XCP4 shredder, they are buying a well-engineered machine that is built to last.
Your Price: £99.75 £119.70 inc VAT
£99.75 exc VAT
| Also Shreds | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 11 Litres |
| Bin Style | Easy-lift Head |
| Brand | Swordfish |
| Colour | Black/Silver |
| Country of Origin | ROC |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions (WxDxH) | 330x155x350mm |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Particle Size | 4x28mm |
| Run Time | 2 Minutes On/45 Minutes Off |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Capacity | 6 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 6-10 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Personal Shredders |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 3.3kg |
Your Price: £99.75 £119.70 inc VAT
£119.70 inc VAT