40361
1
Out of stock
With its 8-sheet capacity and enhanced P4-level security this machine offers an ideal balance between cost, performance and capacity. The 15 litre bin is compact and unobtrusive, but will hold 115 shredded A4 sheets, making it ideal for the home, or even, perhaps, a small home-office.
Most important of all, this shredder has been engineered for reliability and longevity – it may be small, but it is Swordfish, through and through.
Your Price: £134.40 £161.28 inc VAT
£134.40 exc VAT
| Also Shreds | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 15 Litres |
| Bin Style | Easy-lift Head |
| Brand | Swordfish |
| Colour | Black/Silver |
| Country of Origin | ROC |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions | 313x195x350mm |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Particle Size | 4x28mm |
| Run Time | 2 Minutes On/45 Minutes Off |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Capacity | 8 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 6-10 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Personal Shredders |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 3.8kg |
Your Price: £134.40 £161.28 inc VAT
£161.28 inc VAT