40363
1
Out of stock
As fraud increases, it becomes more and more important to protect your identity and confidentiality.
The personal shredder - whether beside your desk at home or in the office, is the most secure and most convenient answer to this problem.
From occasional use at home, to frequent use in small offices, the different specifications and capabilities of our range means that there is an ideal Swordfish shredder for every environment.
Your Price: £806.40 £967.68 inc VAT
£806.40 exc VAT
| Also Shreds | CDs/Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 29 Litres |
| Bin Style | Pull out |
| Brand | Swordfish |
| Colour | Black |
| Country of Origin | ROC |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions (WxDxH) | 455x345x600mm |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Particle Size | 4x28mm |
| Run Time | 60 Minutes On/40 Minutes Off |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Capacity | 20 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 16-20 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Department & Office Shredders |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 17.75kg |
Your Price: £806.40 £967.68 inc VAT
£967.68 inc VAT