40364
1
Out of stock
Ideally suited for the cost-conscious home office or small business, this cross-cut machine can shred up to 300 sheets an hour and destroy credit cards too.
The easy-lift head on the 1000XC-P4 EL makes emptying the bin easy.
The generous 21 litre bin will comfortably hold 180 shredded A4 sheets of paper. It also has the benefit of enhanced P4-level security which is unusual at this price point.
Your Price: £166.95 £200.34 inc VAT
£166.95 exc VAT
| Also Shreds | Staples |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 21 Litres |
| Bin Style | Easy-lift Head |
| Brand | Swordfish |
| Colour | Black |
| Country of Origin | ROC |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions (WxDxH) | 455x345x600mm |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Particle Size | 4x35mm |
| Run Time | 2 Minutes On/45 Minutes Off |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Capacity | 10 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 6-10 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Personal Shredders |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 5.05kg |
Your Price: £166.95 £200.34 inc VAT
£200.34 inc VAT