40387
1
Out of stock
Described as a clear Best Buy by Europe’s largest consumer watchdog organisation, the 1000XC is robust and quick to shred. A reverse function enables jams to be cleared with ease.
Your Price: £351.75 £422.10 inc VAT
£351.75 exc VAT
| Also Shreds | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 20 Litres |
| Brand | Swordfish |
| Colour | White |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions | 405x300x510mm |
| Eco-Aware | Yes |
| Environment Support | 100% Recyclable |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Particle Size | 4x39mm |
| Run Time | 3Minutes On/20 Minutes Off |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Capacity | 10 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 6-10 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Department & Office Shredders |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 8.45kg |
Your Price: £351.75 £422.10 inc VAT
£422.10 inc VAT