45009
1
Out of stock
Cross Cut home-office shredder with useful operating features such as credit card shredding and a slide-out waste bin.
Described as clear Best Buy by Europe’s largest consumer watchdog organisation, the 1000XC is robust and quick to shred. A reverse function enables jams to be cleared with ease.
Your Price: £313.95 £376.74 inc VAT
£313.95 exc VAT
| Also Shreds | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 20 Litres |
| Bin Style | Pull out |
| Brand | Swordfish |
| Colour | Black/Silver |
| Country of Origin | ROC |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions (WxDxH) | 350x262x533mm |
| Manufacturer | Snopake Brands |
| Particle Size | 4x39mm |
| Run Time | 3 Minutes On/20 Minutes Off |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Capacity | 10 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 6-10 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Department & Office Shredders |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 8.1kg |
Your Price: £313.95 £376.74 inc VAT
£376.74 inc VAT