SHCC5
1
Out of stock
The Cathedral Products 5 sheet cross cut shredder provides a secure solution for document disposal. Designed to shred up to 5 sheets at once, it features an 8.5-litre waste bin, making it suitable for home or small office use. The shredder’s high-quality steel cutters ensure efficient and secure document destruction.
Your Price: £47.14 £56.57 inc VAT
£47.14 exc VAT
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Capacity | 8.5 Litres |
| Brand | Cathedral Products |
| Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions | 290x135x285mm |
| Manufacturer | Cathedral Products |
| Particle Size | 4x40mm |
| Sheet Capacity | 5 Sheets |
| Sheet Capacity Range | 1-5 Sheets |
| Throat Width | 220mm |
| Type | Personal Shredders |
| Weight | 3.1kg |
Your Price: £47.14 £56.57 inc VAT
£56.57 inc VAT